Tensione mes Washington-it e Moskës

12:10 18/03/2021

Biden: Putin do të paguajë, ndërhyri në zgjedhje. Rusia tërheq ambasadorin

Klima e tensioneve mes Washington-it dhe Moskës po rikthehet. Shkak këtë herë është raporti i fundit i shërbimeve amerikane të zbulimit konstatuan të tjera përpjekje nga Rusia për ndikim në rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 Nëntorit në Shtetet e Bashkuara.

Moska tërhoqi ambasadorin në Washington Anatoli Antonov për konsultime mbi të ardhmen e marrëdhënieve SHBA-Rusi, pasi presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi se Vladimir Putin do të paguajë një çmim për këtë veprimtari.

NĂ« njĂ« intervistĂ« televizive, shefi i ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« e quajti “vrasĂ«s” homologun e Kremlinit pĂ«r tĂ« cilin Ă«shtĂ« i bindur se u pĂ«rpoq tĂ« helmojĂ« liderin opozitar rus Aleksei Navalni. PĂ«r MoskĂ«n, kjo po ashtu Ă«shtĂ« e papranueshme. NĂ« raportin e shĂ«rbimeve amerikane tĂ« zbulimit shkruhej se Putin urdhĂ«roi agjencitĂ« qeveritare ruse tĂ« hidheshin nĂ« veprim pĂ«r tĂ« minuar fushatĂ«n e Biden pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur Donald Trump-in.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *