Tensionet me Rusinë/Ukraina kërkon një takim me Rusinë brenda 48 orëve për të diskutuar mbi ngritjen e trupave në kufi

Ukraina ka bërë thirrje për një takim me Rusinë dhe anëtarë të tjerë të një grupi kyç të sigurisë evropiane lidhur me përshkallëzimin e tensioneve në kufirin e saj.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba tha se Rusia kishte injoruar kërkesat zyrtare për të shpjeguar ngritjen e trupave. Ai tha se “hapi tjetër” ishte të kërkohej një takim brenda 48 orëve të ardhshme për “transparencë” në lidhje me planet e Rusisë.

Rusia ka mohuar çdo plan për të pushtuar Ukrainën, pavarësisht nga grumbullimi i rreth 100,000 ushtarëve në kufijtë e Ukrainës.

Kuleba tha se Ukraina kishte kërkuar, të premten, përgjigje nga Rusia sipas rregullave të Dokumentit të Vjenës, një marrëveshje për çështjet e sigurisë të miratuar nga anëtarët e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), e cila përfshin Rusinë.

“Nëse Rusia është serioze kur flet për pandashmërinë e sigurisë në hapësirën e OSBE-së, ajo duhet të përmbushë angazhimin e saj për transparencën ushtarake në mënyrë që të de-përshkallëzojë tensionet dhe të rrisë sigurinë për të gjithë,” tha ai.

Disa vende perëndimore kanë paralajmëruar se Rusia po përgatitet për një pushtim, me SHBA-të që thonë se mund të fillojë me bombardime ajrore “në çdo kohë”.

Më shumë se një duzinë vendesh u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina dhe disa kanë tërhequr stafin e ambasadës nga kryeqyteti.

CBS News raportoi se SHBA po përgatitet të tërheqë të gjithë personelin e saj nga Kievi brenda 48 orëve të ardhshme, duke cituar tre burime. Por presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, i cili kritikoi “panikun” që mund të përhapet nga pretendime të tilla, tha se nuk kishte asnjë provë që Rusia po planifikonte një pushtim në ditët në vijim.

Të dielën, presidenti Zelenskiy foli për gati një orë në telefon me presidentin amerikan Joe Biden.

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Biden përsëriti mbështetjen e SHBA për Ukrainën dhe se të dy udhëheqësit kishin rënë dakord për “rëndësinë e vazhdimit të ndjekjes së diplomacisë dhe parandalimit”.

Deklarata e thirrjes së Ukrainës tha se presidenti i saj falënderoi SHBA-në për “mbështetjen e palëkundur” dhe se, në fund, Presidenti Zelenskiy e ftoi udhëheqësin amerikan të vinte në Ukrainë. Nuk ka pasur asnjë koment nga Shtëpia e Bardhë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.