Tensionet në Ukrainë, Erdogan kërkon dialog

tensionet ne ukraine erdogan kerkon dialog
tensionet ne ukraine erdogan kerkon dialog

18:35 03/02/2022

Presidenti turk ftoi palët në një samit për të zgjidhur situatën me Rusinë

Presidenti Erdogan fton përfaqësuesit e Rusisë dhe Ukrainës në një samit në Turqi për t’u dhënë fund tensioneve. Gjatë vizitës në Kiev kreu i shtetit turk në krah të homologut Vlodomir Zelenski bëri thirrje që palët mos t’i fryjnë zjarrit, por ta zgjidhin situatën me dialog.

Erdogan u deklaroi se qëndrim të njëjtë do të mbajë edhe gjatë vizitës së presidentit rus Putin në ditët në vijim në Turqi. Vizita e presidentit turk në Kiev përkoi edhe me 30 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve mes dy vendeve.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts