Tensionet në Ukrainë, kancelari gjerman i kujton Rusisë sanksionet: Nëse ka agresion ushtarak, do të ketë pasoja!

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka kërcënuar Rusinë me sanksione pas tensioneve të shtuara me Ukrainën. Deklarata në fjalë është bërë pas një takimi të liderëve të BE-së në Bruksel.

“Nëse ka agresion ushtarak ndaj Ukrainës, do të ketë pasoja dhe ne jemi të gatshëm të reagojmë me sanksione ndaj Rusisë”, pohoi ai.

Mes të tjerash ai shtoi se liderët duan të përdorin diplomacinë për të zgjidhur krizën.

“E dimë në të njëjtën kohë se ka ende shumë ushtarë dhe trupa përgjatë kufirit ukrainas. Kjo është kërcënuese dhe mbetet një situatë kërcënuese. Ne nuk mund të jemi naivë për këtë”, shtoi më tej ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.