Tensionet në Ukrainë/Rusia dënon rritjen “shkatërruese’” të trupave amerikane në Evropë

tensionet ne ukraine rusia denon rritjen shkaterruese te trupave amerikane ne evrope
tensionet ne ukraine rusia denon rritjen shkaterruese te trupave amerikane ne evrope

Rusia ka dënuar një vendim të SHBA-së për të dërguar trupa shtesë në Evropë për të mbështetur aleatët e saj të NATO-s mes frikës së vazhdueshme për një pushtim rus të Ukrainës.

Moska tha se ishte një hap “shkatërrues” që rriti tensionin dhe zvogëloi hapësirën për një zgjidhje politike. Pentagoni tha se 2,000 trupa amerikane do të dërgoheshin nga Karolina e Veriut në Poloni dhe Gjermani, dhe 1,000 të tjerë tashmë në Gjermani do të shkonin në Rumani.

Rusia ka rreth 100,000 trupa pranë Ukrainës, por mohon planifikimin për të pushtuar.

Tensionet vijnë tetë vjet pasi Rusia aneksoi gadishullin jugor të Krimesë të Ukrainës dhe mbështeti një rebelim të përgjakshëm në rajonin lindor të Donbasit.

Moska akuzon qeverinë ukrainase për dështimin në zbatimin e marrëveshjes së Minskut – një marrëveshje ndërkombëtare për të rivendosur paqen në lindje, ku rebelët e mbështetur nga Rusia kontrollojnë një pjesë të territorit dhe të paktën 14,000 njerëz janë vrarë që nga viti 2014.

Duke iu përgjigjur vendimit të presidentit amerikan Joe Biden për të vendosur trupa shtesë në Evropë këtë javë, zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko tha se ishte një hap “shkatërrues” dhe “i pajustifikuar”.

Duke folur të mërkurën, Grushko shtoi se kjo do të “kënaqte” autoritetet ukrainase, të cilat do të vazhdojnë të sabotojnë marrëveshjen e Minskut “pa ndëshkim”.

Pentagoni më herët tha se trupat amerikane që do të vendosen nuk do të luftojnë në Ukrainë – por do të siguronin mbrojtjen e aleatëve të Uashingtonit.

Vendosja e tyre është përveç 8,500 trupave që Pentagoni vuri në gatishmëri muajin e kaluar për të qenë gati për t’u vendosur në Evropë nëse është e nevojshme. “Është e rëndësishme që t’i dërgojmë një sinjal të fortë zotit Putin dhe, sinqerisht, botës se NATO ka rëndësi për Shtetet e Bashkuara dhe ka rëndësi për aleatët tanë,” u tha gazetarëve të mërkurën zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Por në pyetjen e planeve të supozuara të pushtimit nga Putin, ai tha: “Ne ende nuk besojmë se ai ka marrë një vendim për të pushtuar më tej Ukrainën.” Ai tha gjithashtu se një propozim i SHBA-së “rrjedhur në një media evropiane të lajmeve” ishte i vërtetë. Ai duket se i referohej një artikulli në gazetën spanjolle El País në lidhje me një ofertë të SHBA-së për bisedime me Rusinë për reduktimin e armëve bërthamore dhe masat e ndërtimit të besimit në këmbim të uljes së tensioneve mbi Ukrainën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts