Tensionet në veri të Kosovë/ Kurti paraqet 5 propozime për normalizimin e situatës, mes tyre takim me Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media ka folur për situatën në veri të Kosovës dhe për takimin e sotëm me ambasadorët e vendeve të QUIN-it.

Kurti ka paraqitur pesë propozimet e qeverisë së Kosovës për normalizimin e situatës në veri të vendit.

“Kemi rritur në 25 numrin e vendkalimeve ndërkufitare. Përshkallëzimi erdhi nga urdhrat e Beogradit dhe pranisë së elementeve kriminale po nga ana e Serbisë. Unë i kam ofruar dje Borrel dhe QUIN-in hapa konkretë për normalizimin e situatës në veri.

Pesë propozimet janë:

1. Sundimi i ligjit në katër komunat. Të shkojë para drejtësisë ata që ushtria dhunë ndaj qytetarëve, gazetarëve dhe kujtdo tjetër.
EULEX është ftuar të monitoroj procesin.

2. Prania e forcave të zvogëlohet.

3. Policia, KFOR dhe EULEX do të përpilojë një raport çdo 15 ditë për sigurinë e vendit.

4. Zgjedhje të reja me kusht që të jenë të lira.

5. Kosova dhe Serbia kthehen në diskutimet për marrëveshje, si dhe takimi i dy liderëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts