Tensionet në veri të Kosovës, reagon Kremlini: Të sigurohen interesat e serbëve, zgjidhje diplomatike

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se të gjitha të drejtat e serbëve të Kosovës duhet të mbrohen dhe se Rusia është e përkushtuar për zgjidhjen e situatës me mjete diplomatike.

“Ne zotohemi për respektimin absolut të të gjitha të drejtave të serbëve të Kosovës dhe për përmbushjen e detyrimeve të ndërmarra nga palët sipas të gjitha dokumenteve që kanë të bëjnë me këtë situatë”.

“Gjëja më e rëndësishme për ne është të sigurojmë interesat e serbëve. Ne mbështesim përpjekjet paqësore të palëve dhe zgjidhjen e situatës me mjete diplomatike”, tha Peskov në një konferencë në Moskë, raporton Index.hr.

Duke theksuar nevojën për uljen e tensioneve, ai ka deklaruar se presidenti serb Aleksandar Vuçiç nuk ka kërkuar mbështetjen e presidentit rus Vladimir Putin për situatën në Kosovë, përcjell Danas.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts