“Tensionet po shkaktohen nga NATO”/ Analiza e CNN: Perëndimi ka frikë se Rusia do të sulmojë Ukrainën, si propaganda e mediave ruse hedh poshtë pretendimet

Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë nuk kanë qenë  asnjëherë më parë kaq të ashpërsuara teksa të gjithë i kanë sytë dhe presin nga momenti në moment një sulm.

Por teksa Perëndimi ka frikë se Rusia do të sulmojë Ukrainën, kjo nuk është mënyra se si rusët po e shohin atë në TV. Sipas pikëpamjes së Moskës, e përsëritur në pothuajse çdo emision lajmesh dhe talk shoë, Ukraina është një shtet i dështuar i kontrolluar tërësisht nga “mjeshtri i kukullave” , ​​Shtetet e Bashkuara. Edhe SHBA-ja, sado kërcënuese e frikshme që është, është e dobët dhe e përçarë gjithashtu, e copëtuar nga ndarja politike dhe trazirat racore.

Por prit. Si mund të jenë këto fuqi një kërcënim  dhe të jenë të dobëta në të njëjtën kohë? Kjo është një nga enigmat e propagandës shtetërore ruse. Mendimi i gjërave nuk është ajo që ata po përpiqen të inkurajojnë. Përkundrazi, ata po përpiqen të rrisin presionin e gjakut të shikuesve të tyre — dhe t’i bëjnë ata shumë të frikësuar.

Emisioni kryesor i lajmeve politike i televizionit shtetëror rus, “Vesti Nedeli” i Dmitry Kiselyov u hap të dielën e kaluar me Kiselyov duke thënë: “Në vend të përgjigjeve ndaj nismave paqësore të Kremlinit, ata po na varrosin me akuza dhe kërcënime të reja”.

Ukraina mund të mos përfshihet në një pushtim të plotë për momentin, por tashmë ka një luftë të plotë fjalësh në mediat ruse. Deklaratat e qeverisë amerikane janë hedhur poshtë si komente nga “Ministria e Informacionit”, dhe zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov ka akuzuar Uashingtonin për gënjeshtar.

Dhe hartat në televizionin shtetëror rus që tregojnë Bjellorusinë aleate të Rusisë të rrethuar nga forcat e NATO-s kanë një ngjashmëri të çuditshme me hartat në raportet e mediave perëndimore që tregojnë Ukrainën të rrethuar nga tre anët nga trupat ruse. Akuzat për sulme të mundshme ruse ndaj Ukrainës hidhen poshtë si “kërcënim gjysmë mitologjik nga Rusia” ose si “rusofobi” nga “anglo-saksonët”.

Tensionet nuk janë të larta për shkak të Rusisë, thotë Kremlini kjo është për shkak të NATO-s. Në një pjesë mbresëlënëse të propagandës së pasqyrës, TV rus ka ritransmetuar, me përkthim, komentet e ekspertit të Fox News, Tucker Carlson kundër NATO-s dhe presidentit anti-SHBA Joe Biden qe përputhen mjeshtërisht me linjën e Kremlinit.

Blici i medias shtetërore duket se ka një efekt. Një sondazh i dhjetorit nga organizata joqeveritare e sondazheve dhe kërkimeve sociologjike Levada-Center, tregoi se gjysma e të anketuarve fajësojnë SHBA-në dhe NATO-n për tensionet, ndërsa vetëm 3% deri në 4% fajësojnë Rusinë. Sondazhi zbuloi se pak më shumë se gjysma e rusëve besojnë se kriza në Ukrainë nuk do të përshkallëzohet në një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës, me më shumë se një e treta (39%) që thonë se ata mendojnë se lufta është “e pashmangshme” ose “shumë e mundshme”. ” Një e katërta e të anketuarve thanë se mendojnë se një luftë është e mundur midis Rusisë dhe NATO-s.

Në një sondazh tjetër nga Levada-Center, gjithashtu nga dhjetori, më shumë se gjysma e të anketuarve (56%) thanë se marrëdhëniet midis Rusisë dhe NATO-s janë përkeqësuar seriozisht , rezultati më i lartë që nga fillimi i konfliktit me Ukrainën në 2014. Dhe më shumë se gjysma e të anketuarve ( 56%) thonë se janë të shqetësuar se do të ketë një luftë botërore.

Shumë rusë mendojnë se po tërhiqen në një luftë nga Perëndimi, sipas një fokus grupi të drejtuar nga Riddle , një revistë në internet për çështjet ruse.

“Rusia do të duhet të përgjigjet … Ne jemi duke u shtrënguar nga të gjitha anët; ata po na kafshojnë. Çfarë duhet të bëjmë ne? Të dorëzohemi?” tha një i intervistuar nga grupi i fokusit.

Ndërkohë, anketuesit e Levada-Center thonë se rusët janë “të lodhur mendërisht” nga tema e Ukrainës, e cila, thonë ata, “duket se është e imponuar nga mediat kryesore”. Si rezultat, shikuesit nuk i analizojnë lajmet ose nuk i kontrollojnë dyfish ato që dëgjojnë nga drejtuesit e emisioneve televizive.

Sigurisht, peizazhi i medias ruse po ndryshon, pasi një brez i ri shkon në internet për të marrë informacion. Por shumica e mediave alternative të lajmeve në Rusi janë mbyllur ose margjinalizuar — dhe realiteti paralel i Kremlinit vazhdon të dominojë valët./CNN

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com