TĂ«rheqja amerikane nga Afganistani, vendet e rajonit rrisin angazhimin diplomatik

Ndërsa tërheqja ushtarake Amerikane nga Afganistani është afër përfundimit, vendet e rajonit po shtojnë përpjekjet diplomatike që synojnë të ushtrojnë trysni mbi fraksionet afgane për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, dhe për të parandaluar rrëshqitjen e vendin në një luftë të plotë civile.

Frika për gjakderdhje të mëtejshme bazohet nga zgjerimi i shpejtë territorial i Talibanëve që kur trupat aleate të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s filluan zyrtarisht të largoheshin nga vendi në fillim të majit me urdhër të Presidentit Joe Biden. Tërheqja e plotë e trupave pritet të përfundojë më 31 gusht.

Grupi islamik ka minimizuar mundësinë e shpërthimit të një lufte civile në Afganistan pas tërheqjes së të gjitha trupave të huaja.

Analistët thonë se të gjithë fqinjët e afërt të Afganistanit dhe vendet e rajonit i shohin Talibanët si aktorë të ligjshëm politikë dhe një mur të mundshëm mbrojtës kundër militantëve të lidhur me terroristët e Shtetit Islamik që veprojnë nga bazat afgane.

“Rajoni Ă«shtĂ« mĂ« i gatshĂ«m pĂ«r t’u angazhuar me TalibanĂ«t tani sesa nĂ« vitet 1990, sepse vendet e rajonit tani e shohin grupin e TalibanĂ«ve si njĂ« aktor mĂ« legjitim”, tha Michael Kugelman, zĂ«vendĂ«s drejtor i programit pĂ«r AzinĂ« nĂ« QendrĂ«n Wilson, me seli nĂ« Uashington.

“MarrĂ«veshja e TalibanĂ«ve me Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar i dha grupit njĂ« shkallĂ« tĂ« njohjes ndĂ«rkombĂ«tare qĂ« po e kĂ«rkonte prej kohĂ«sh dhe kjo i bĂ«n aktorĂ«t rajonalĂ« ta shohin atĂ« si njĂ« grup mĂ« legjitim”, vuri nĂ« dukje zoti Kugelman nĂ« komentet e tij me shkrim pĂ«r ZĂ«rin e AmerikĂ«s.

Senatori pakistanez me ndikim, Mushahid Hussain, i cili kryeson Komisionin pĂ«r Çështjet e Mbrojtjes tĂ« DhomĂ«s sĂ« LartĂ« tĂ« Parlamentit, thotĂ« se Kina, Irani dhe Rusia me sa duket â€œjanĂ« pajtuar me njĂ« Afganistan tĂ« dominuar nga TalibanĂ«t”.

“Kina, Irani dhe Rusia kanĂ« njĂ« farĂ« niveli rehatie me TalibanĂ«t dhe ata janĂ« tĂ« gatshĂ«m tĂ« bashkĂ«punojnĂ« me ta dhe t’u japin atyre legjitimitet, ndryshe nga vitet 1990, kur vetĂ«m Pakistani, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite i njohĂ«n ata”, tha senatori Hussain pĂ«r ZĂ«rin e AmerikĂ«s.

Një marrje totale e kontrollit të Afganistanit nga Talibanët ka ngritur perspektivën e një lufte të zgjatur civile si ajo e viteve 1990, e cila shpërtheu menjëherë pas tërheqjes së forcave pushtuese sovjetike.

Luftimet mes fraksioneve të ndryshme afgane i hapën rrugën ardhjes në pushtet të grupit Taleban me prirje islamike në Kabul në shtator të vitit 1996. Në fund të vitit 2001, Shtetet e Bashkuara rrëzuan nga pushteti Talibanët pas një operacioni ushtarak ndërkombëtar në Afganistan për shkak se qeveria e këtij vendi po strehonte udhëheqësit e rrjetit terrorist të al-Kaidës.//VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *