Tërheqja e ambasadorëve francezë nga SHBA dhe Australia/ Analistët paralajmërojnë ‘krisje’ në NATO

Vendimi historik i Francës për të tërhequr ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi duket të jetë shumë më tepër sesa një përplasje diplomatike.

Lëvizja, në shenjë proteste ndaj vendimit të befasishëm të Canberra për të anuluar një urdhër për nëndetëset e prodhuara në Francë dhe paktin e saj të sigurisë me Uashingtonin dhe Londrën, do të ndikojë në rolin e Francës dhe Evropës në NATO dhe marrëdhënie tashmë të tendosura me Mbretërinë e Bashkuar.

Zyrtarët francezë kanë akuzuar Australinë, SHBA -në dhe Mbretërinë e Bashkuar se sillen në një mënyrë të fshehtë, të dyfishtë që ka tradhtuar dhe poshtëruar Francën.

“Kjo është shumë më tepër sesa vetëm një grindje diplomatike, tërheqja e ambasadorëve është maja e ajsbergut,” tha Peter Ricketts, një ish nënsekretar i përhershëm në Zyrën e Jashtme dhe ish -ambasador i Mbretërisë së Bashkuar në Francë, për programin e BBC Radio 4 Today.

“Ekziston një ndjenjë e thellë tradhtie në Francë sepse kjo nuk ishte vetëm një kontratë armësh, kjo ishte Franca që krijoi një partneritet strategjik me Australinë dhe australianët tani e kanë hedhur poshtë atë dhe kanë negociuar pas krahëve të Francës me dy aleatë të NATO -s, SHBA dhe MB, për ta zëvendësuar atë me një kontratë krejtësisht të ndryshme”- shtoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *