Tërmet i fuqishëm në Tonga, paralajmërohet për cunam

Një tërmet me magnitudë 7.1 ka goditur zonën detare që ndodhet rreth 207 kilometra në lindje të pjesës juglindore të qytetit të Neyafou, Tonga, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së USGS.

Një paralajmërim për cunami është lëshuar për Samoan Amerikane, sipas Qendrës së Paralajmërimit të Tsunamit të Paqësorit (PTËC).

Ekziston mundësia që tërmeti të shkaktojë valë të rrezikshme të baticës brenda 300 kilometrave nga epiqendra e tij përgjatë brigjeve të Niue dhe Tonga, shtoi USGS në një deklaratë.

Thellësia fokale e tërmetit ishte 10 kilometra, sqaron edhe USGS.

Seismos Tongka
Seismos Tongka

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts