Tërmetet më vdekjeprurëse të 25 viteve të fundit në botë

Tërmeti që goditi Marokun ka vrarë më shumë se 1000 njerëz deri më tani.  Si pasojë e tërmetit janë prekur mbi 300,000 njerëz. Tërmeti, me magnitudë 7 të shkallës Rihter goditi Marokun qendror, teksa njerëzit dolën në rrugë në Marrakesh dhe qytete të tjera.

Tërmeti goditi pas orës 23:00 me kohën lokale, në një thellësi relativisht të cekët 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Ja një vështrim i tërmeteve më vdekjeprurës gjatë 25 viteve të fundit në botë:

Indonezi – 2004 

Një tërmet me magnitudë 9.1 në Indonezi shkaktoi një cunami në Oqeanin Indian, duke vrarë rreth 230,000 njerëz.

Haiti – 12 janar 2010

Në Haiti, më shumë se 100,000 njerëz u vranë nga një tërmet me magnitudë 7.0.

Qeveria vlerësoi 316,000 të vdekur, por shkalla e shkatërrimit e bëri të pamundur një saktësim të numrit të viktimave.

Sichuan – 12 maj 2008 

Një tërmet me magnitudë 7.9 goditi Sichuan lindor në Kinë, duke rezultuar në më shumë se 87,500 të vdekur.

Pakistan – 8 tetor 2005

Një tërmet me magnitudë 7.6 vrau më shumë se 80,000 njerëz në rajonin e Kashmirit të Pakistanit.

Turqia dhe Siria – 6 shkurt 2023

Në Turqi dhe Siri, një tërmet me magnitudë 7.8 vrau më shumë se 21,600 njerëz.

Iran – 2003 

Një tërmet me magnitudë 6.6 goditi Iranin juglindor, duke shkaktuar më shumë se 20,000 të vdekur.

Indi – 26 janar 2001

Një tërmet me magnitudë 7.6 goditi Gujarat në Indi, duke vrarë rreth 20,000 njerëz.

Japoni – 11 mars 2011

Një tërmet me magnitudë 9.0 në brigjet verilindore të Japonisë shkaktoi një cunami, duke vrarë më shumë se 18,400 njerëz.

Turqi – 17 gusht 1999

Një tërmet me magnitudë 7.6 goditi Izmit të Turqisë, duke vrarë rreth 18,000 njerëz.

Nepal – 25 Prill 2015 

Në Nepal, më shumë se 8,800 njerëz u vranë nga një tërmet me magnitudë 7.8 ballë.

Java Island – 27 maj 2006

Më shumë se 5,700 njerëz vdiqën kur një tërmet me magnitudë 6.3 goditi ishullin Java të Indonezisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts