Tërmeti në Haiti: Numri i të vdekurve rritet ndërsa afrohet stuhia tropikale

Punëtorët e shpëtimit po nxitojnë për të gjetur të mbijetuarit e tërmetit vdekjeprurës që goditi Haitin të Shtunën ndërsa një stuhi tropikale po shkon drejt kombit të Karaibeve. Të paktën 1,419 njerëz dihet se kanë vdekur në tërmetin me magnitudë 7.2 dhe një numër i panjohur ende janë të zhdukur.

Depresioni Tropikal Grace pritet të kalojë mbi zonën më të prekur më vonë të hënën. Druhet se shiu i madh i sjellë nga Grace mund të shkaktojë rrëshqitje toke. Rrugët e bëra tashmë të pakalueshme nga tërmeti mund të dëmtohen më shumë nga shirat, kështu që ekipet e ndihmës po garojnë për të marrë furnizimet thelbësore në rajonin e goditur nga tërmeti para se Grace të godasë.

Një orë stuhie tropikale është në fuqi për të gjithë bregdetin e Haitit, si dhe për Republikën Dominikane fqinje. Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit kanë mbërritur nga Shtetet e Bashkuara dhe Kili, me më shumë gjatë rrugës nga Meksika. Ekipet mjekësore kubane janë tashmë në Haiti dhe po ndihmojnë njerëzit.

Organizatat humanitare thonë se të mbijetuarit kanë nevojë për ujë të pijshëm dhe strehim. Raportohet se më shumë se 30,000 familje kanë mbetur pa shtëpi. Shtëpitë, kishat dhe shkollat ​​ishin midis ndërtesave të rrafshuara nga tërmeti. Disa spitale mbetën të mbingarkuar dhe kishin nevojë për furnizime ndërsa luftonin për të trajtuar të plagosurit, nga të cilët ka më shumë se 6,900.

Tërmeti komplikon problemet me të cilat përballet kombi i varfër, i cili tashmë është duke u tronditur nga një krizë politike pas vrasjes së presidentit të tij muajin e kaluar. Jug-perëndimi i Haitit duket se ka pësuar dëmin më të madh, veçanërisht rreth qytetit të Les Cayes.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.