Tërmeti në Peru plagosi 12 persona, lë më shumë se 2400 të pastrehë

Një tërmet me magnitudë 7.5 në veri të Perusë plagosi 12 persona dhe shkatërroi 117 shtëpi, duke lënë më shumë se 2,400 njerëz pa çati mbi kokë, thanë autoritetet.

Tërmeti, i cili goditi në orët e para të së dielës dhe dërgoi valë tronditëse në të gjithë rajonin, rrafshoi gjithashtu pesë kisha.

Lëkundjet u ndjenë në pothuajse gjysmën e vendit, duke përfshirë rajonet bregdetare dhe kryeqytetin Lima. Ai shkaktoi dëme edhe në Ekuadorin fqinj.

Epiqendra ishte 98 kilometra në lindje të qytetit të vogël peruan të Santa Maria de Nieva në Amazonën peruane, një zonë pak e populluar e banuar nga njerëz indigjenë, shumë prej të cilëve jetojnë në shtëpi prej druri dhe balte, të cilat u shembën.

Kulla 14 metra (45 këmbë) e një kishe të epokës koloniale u shemb në lagjen La Jalca, gjithashtu në Amazon.

U raportuan ndërprerje të shumta të energjisë elektrike dhe rrugët u ndërprenë nga shkëmbinjtë e zbuluar nga lëkundjet.

“Ne të gjithë kemi dalë në rrugë, jemi shumë të frikësuar,” tha një dëgjues i quajtur Lucia për radion RPP nga qyteti verior i Chota.

“Solidarizohemi të gjithë me popullin e Amazonas përballë tërmetit të fortë”, tha në Twitter presidenti peruan Pedro Castillo, i cili ishte në vendin e tërmetit të hënën.

“Nuk jeni vetëm vëllezër”.

Presidenti tha se kishte “njerëz që prisnin të shpëtoheshin” në fshatrat e largëta të xhunglës dhe premtoi se qeveria do të sigurojë ushqim dhe tenda.

Castillo tha se ai kishte urdhëruar të gjitha ministritë përkatëse “të ndërmarrin veprime të menjëhershme”.

Presidenti tregoi se në fshatrat e xhunglës ka ende “njerëz që presin të shpëtohen”.

Në Lima, më shumë se 1,000 kilometra në jug të epiqendrës, tërmeti u ndje me më pak intensitet, por zgjati mjaftueshëm për të nxitur disa njerëz të kërkonin strehim në rrugë jashtë.

Kryeqyteti peruan, me një popullsi prej 10 milionë banorësh, ishte tronditur disa orë më parë nga një tërmet me magnitudë 5.2 ballë.

Asnjë paralajmërim për cunami nuk u lëshua nga vëzhguesit amerikanë.

Peruja përjeton të paktën 400 tërmete të dukshme çdo vit.

Ndodhet në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit në Paqësor, një zonë me aktivitet të bollshëm sizmik që shtrihet përgjatë bregut perëndimor të kontinentit amerikan.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.9 goditi bregdetin qendror të Perusë më 15 gusht 2007, duke shkaktuar më shumë se 500 të vdekur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *