Termocentrali bërthamor i Fokushimës derdh 1.27 milion ton ujë të ndotur në oqean, fermerët dhe peshkatarët të shqetësuar

Kompania menaxhuese e termocentralit të dëmtuar Fukushima-Daichi në Japoninë verilindore ka thënë se dëshiron të hedhë më shumë se një milion ton ujë të ruajtur në oqean përmes një tuneli nënujor.

Qeveria japoneze kishte vendosur që në prill të hidhte në det nga viti 2023 këtë ujë që vjen nga reshjet, akuiferët nëntokësorë ose injeksione të nevojshme për të ftohur zemrat e reaktorëve bërthamorë që u shkrinë pas cunamit të madh të 11 marsit 2011.

Japonia i dha fund shtatë vite diskutimesh se si të shpëtojmë nga këto afro 1.27 milion ton ujë të kontaminuar të ruajtur në mijëra tanke në objektet e uzinës, duke premtuar se uji së pari do t’i nënshtrohet trajtimit dhe se do të merren masa në mënyrë që kjo të mos njolloset reputacionin e zonës.

Uji që do të hidhet si pjesë e këtij operacioni është filtruar në mënyrë të përsëritur për të eleminuar shumicën e substancave të tij radioaktive (radionuklidet) por jo tritiumin, i cili nuk mund të hidhet me teknikat ekzistuese.

Kjo zgjidhje është kundërshtuar veçanërisht nga peshkatarët dhe fermerët e Fukushima, të cilët kanë frikë se kjo do të dëmtojë më tej imazhin e produkteve të tyre për konsumatorët.

Uji do të transportohet përmes një tubacioni nëndetësesh me diametër 2.5 metra që do të udhëtojë pothuajse një kilometër në oqean, tha sot Tepco, menaxheri i uzinës, duke shtuar se ndërtimi pritet të fillojë deri në marsin e ardhshëm.

Përdorimi i një pajisjeje të tillë pritet të parandalojë kthimin e ujit në breg, tha Akira Ono, drejtoreshë e filialit të çmontimit bërthamor Tepco, i cili gjithashtu tha se donte të “shpjegonte masat e sigurisë në detaje” dhe të marra “për të shmangur dëmtimin e reputacionin “e peshkimit dhe aktiviteteve të tjera në zonë.

Kompania menaxhuese tha gjithashtu se ishte e hapur për inspektime nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), e cila në prill përshëndeti vendimin e qeverisë japoneze për hedhjen e ujit të detit.

Deri në vitin 2020 , ekspertët e qeverisë kishin rekomanduar këtë zgjidhje, një praktikë që ekziston tashmë në Japoni si dhe jashtë saj për operimin e objekteve bërthamore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.