Termocentrali i Çernobilit i kthehet normalitetit, forcat ruse largohen plotësisht, nis furnizimi me energji

termocentrali i cernobilit i kthehet normalitetit forcat ruse largohen plotesisht nis furnizimi me energji
termocentrali i cernobilit i kthehet normalitetit forcat ruse largohen plotesisht nis furnizimi me energji

Operatori shtetëror i energjisë elektrike i Ukrainës thotë se ka rikthyer energjinë e besueshme në zonën e përjashtimit të Çernobilit, vendi i aksidentit bërthamor të vitit 1986.

Mesohet se  linja e fundit e energjisë 330 kV është rilidhur atje. Më herët, thuhet në të, një linjë tjetër 330 kV u kthye në qarkullim, në veri të Kievit, e cila “bëri të mundur përmirësimin e besueshmërisë së furnizimit me energji elektrike për kryeqytetin”.

Në një postim në Facebook, CEO i Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi tha se okupimi ushtarak rus i Çernobilit – i cili tani ka përfunduar  kishte shkaktuar shumë përçarje në Çernobil.

Pas largimit të rusëve, riparuesit tanë menjëherë pasi xhenierët hetuan dhjetëra kilometra linja, rivendosën rezistencën dhe pajisjet e tjera”, tha ai.

Një zonë përjashtimi që mbulonte rreth 2,600 km katrorë (1,000 milje katrore) u vendos rreth termocentralit bërthamor të Çernobilit pas shpërthimit katastrofik atje në 1986.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts