Terroristët e YPG/PKK-së rrëmbejnë dhjetëra anëtarë të grupit kurd opozitar ENKS në veri të Sirisë

terroristet e ypg pkk se rrembejne dhjetera anetare te grupit kurd opozitar enks ne veri te sirise
terroristet e ypg pkk se rrembejne dhjetera anetare te grupit kurd opozitar enks ne veri te sirise

20 anëtarë të Këshillit Kombëtar kurd sirian (ENKS) të opozitës u rrëmbyen në qarkun Qamishli të provincës Hasakah në Siri, aktualisht i kontrolluar nga organizata terroriste PKK/YPG, thanë burimet lokale.

Përafërsisht 20 anëtarë dhe mbështetës të ENKS-së që donin të protestonin kundër shkeljeve të terroristëve të PKK/YPG-së u rrëmbyen, thanë burimet lokale.

Terroristët sulmuan vendin e protestës, duke rrëmbyer Suleyman Oso, Mohammed Ismail, Abdulsamed Birro, Faisal Yusuf, Nimet Davut dhe Taher Hassaf, si dhe 14 anëtarë dhe mbështetës të tjerë të ENKS-së, dhe i sulmuan ata para se të merreshin.

Ende nuk dihet vendndodhja e anëtarëve të rrëmbyer të ENKS .

Në një deklaratë, grupi kurd opozitar ENKS dënoi ashpër sulmin “barbar dhe të egër” ndaj protestuesve paqësorë.

Grupi i kërkoi SHBA-së të dënojë krimin kundër ENKS-së, duke i mbajtur degët siriane të PKK-së, SDF dhe PYD, përgjegjëse për sulmin.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts