Terrorizmi ekonomik pengon aftësinë e Iranit për të zbatuar planet mjedisore

Udhëheqësit e mbi 100 vendeve, ekspertë mjedisorë, aktivistë dhe agjentë ekonomikë nga e gjithë bota u mblodhën në Glasgow për të arritur një marrëveshje për të përmbajtur emetimin e karbonit në konferencën e cila do të mbahet deri më 12 nëntor.

Udhëheqësit dhe zyrtarët e lartë të mbi 200 vendeve anembanë globit do të paraqesin qëllimet dhe angazhimet e tyre për të kundërshtuar ndryshimet klimatike dhe planin e tyre për të reduktuar emetimin e karbonit deri në vitin 2030.

Irani është përfaqësuar në konferencë nga një delegacion i kryesuar nga shefi i Departamentit të Mjedisit të Iranit, Ali Salajegheh.

Salajegheh veçoi terrorizmin ekonomik, dmth sanksionet e paligjshme të vendosura në mënyrë të njëanshme, si një kërcënim në rritje kundër zhvillimit të qëndrueshëm, që çon në ngrohjen globale.

Ai tha se sanksionet mizore kundër kombit iranian kanë marrë peng çështjet ekonomike për qëllime politike dhe kjo pengoi përpjekjet globale për të kundërshtuar ndryshimet klimatike.

Departamenti i Mjedisit i Iranit ka zhvilluar një plan ambicioz kombëtar për t’u marrë me ndikimet e ndryshimeve klimatike, tha Salajegheh, duke shtuar se Irani përballet me një pengesë të quajtur terrorizëm ekonomik kur bëhet fjalë për bashkëpunimin ndërkombëtar.

Ai tha se Parlamenti i Iranit nëse vendi i bashkohet plotësisht Marrëveshjes së Parisit për ndryshimet klimatike, si do të zbatonte angazhimet e tij, ndërkohë që nuk mund të marrë asnjë fond ndërkombëtar apo asistencë teknike për shkak të sanksioneve dhe masave shtrënguese të njëanshme.

Diku tjetër, Salajegheh kritikoi lëshimet e ndihmave financiare nga Fondi Global i Mjedisit (GEF) në lidhje me Iranin.

Salajegheh tha se Irani përfitoi nga pesë raunde të financimit të GEF për të përshpejtuar përparimin e qëllimeve  mjedisore, por fondet janë ndalur që atëherë.

Kreu i Departamentit të Mjedisit të Iranit tha gjithashtu në një intervistë ekskluzive në margjinat e COP26 se mjedisi ka një status të veçantë në nivele të ndryshme të kulturës dhe politikës iraniane, duke përfshirë mësimet fetare, traditat, Kushtetutën e Republikës Islamike të Iranit dhe qasjet strategjike të përcaktuara nga Udhëheqësi Suprem i Revolucionit Islamik Ayatollah Sejjid Ali Khamenei.

Zbatimi i Marrëveshjes së Parisit nga Irani është tërësisht i kushtëzuar nga heqja e të gjitha sanksioneve të vendosura, tha zyrtari, duke kritikuar vendet e pasura për refuzimin e respektimit të angazhimit të tyre për të dhënë 100 miliardë dollarë fonde për vendet në zhvillim.

Duke vënë në dukje se çështjet politike nuk duhet të qeverisin frymën e çështjeve të tilla si mjedisi, Salajegheh tha se mesazhi kryesor i Iranit për COP26 është se të gjitha vendet duhet të angazhohen për heqjen e sanksioneve kundër Iranit.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *