Tesla nis vitin me fitime të mëdha

11:37 27/04/2021

438 milionë dollarë, nga 16 milionë dollarë në 2020

Tesla e Elon Musk ka arritur në këtë fillim viti me fitime dhe rekord të dërgesave të makinave të tij elektrike.

Ajo erdhi pavarësisht nga pengesat e prodhimit për shkak të një mungese globale të çipave kompjuterikë që ka goditur edhe prodhuesit e tjerë të makinave. Musk tha se mungesa e çipit shkaktoi “sfida të zinxhirit të furnizimit”, megjithëse ai problem ishte lehtësuar.

Fitimet për tre muajt e parë të vitit ishin 438 milionë dollarë, nga 16 milionë dollarë vitin e kaluar, të forcuara nga shitjet e Bitcoinit dhe kredive mjedisore.

Por fitimet u dëmtuan nga një pagesë prej 299 milionë dollarë për Musk si pjesë e një plani të diskutueshëm kompensimi të arritur në 2018. Të ardhurat u rritën në 10.4 miliardë dollarë, nga 6 miliardë dollarë në të njëjtin tremujor të vitit të kaluar.

Klan News

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *