Testimet e raketave/ Koreja e Veriut: Praktikë për të goditur SHBA-në dhe Jugun, nuk tërhiqemi

testimet e raketave koreja e veriut praktike per te goditur shba ne dhe jugun nuk terhiqemi
testimet e raketave koreja e veriut praktike per te goditur shba ne dhe jugun nuk terhiqemi

Ushtria e Koresë së Veriut ka deklaruar së fundmi se testet e fundit të raketave ishin një praktikë për të goditur objektivat kryesore si bazat ajrore të Koresë së Jugut dhe të SHBA-së.

Armata e Kim Jong-un lëshoi ​​dhjetëra raketa dhe fluturoi avionë luftarakë drejt detit javën e kaluar, gjë që shkaktoi alarme evakuimi në disa zona të Koresë së Jugut dhe Japonisë.

Regjimi tha se ishte në protestë ndaj stërvitjeve masive të forcave ajrore të SHBA-së dhe Koresë së Jugut, të cilat Veriu i konsideron si një kërcënim dhe i quan ato një “provokim të hapur dhe stërvitje të rrezikshme lufte” dhe se për këto arsye duhej të përgjigjej ushtarakisht.

Një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Popullore Koreane tha se Koreja e Veriut do të vazhdojë t’u përgjigjet stërvitjeve ushtarake nga Koreja e Jugut dhe SHBA me “masa të qëndrueshme, të vendosura dhe dërrmuese praktike ushtarake”, raportoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts