Testimi i raketës balistike, CNN: Presioni perëndimor ndaj Rusisë nuk i ka ndalur provokimet e Putin

SHBA ka ndërmarrë hapa të rinj për të rritur presionin ndaj presidentit rus Vladimir Putin, duke njoftuar sanksione të reja ekonomike për të ndëshkuar Rusinë për pushtimin e saj në Ukrainë.

CNN shkruan se SHBA dhe aleatët e saj me masat e marra kundër Rusisë po përpiqen të izolojnë Putinin në skenën botërore.

Por ato duket se ishin të dobëta përballë sfondit të testimit provokues të raketës së re balistike ndërkontinentale të Rusisë dhe paaftësisë së aleatëve për të shpëtuar civilët, ndërsa përpjekjet e fundit të evakuimit nga Mariupol dështuan të mërkurën.

Nga ana e tyre, zyrtarët amerikanë minimizuan rëndësinë e testit të raketës, duke vënë në dukje se ata ishin alarmuar për dritaren e lëshimit përmes marrëveshjeve ndërkombëtare të njoftimit, se ata kishin gjurmuar rrugën e raketës dhe besojnë se ajo nuk është ende funksionale.

Por pas disa javësh sulmesh nga Putin, duke përfshirë urdhrin për vendosjen e forcave bërthamore në gatishmëri të lartë  udhëheqësi rus shpresonte qartë se masa do të nervozonte SHBA-në dhe aleatët e saj, ndërsa ata peshonin lëvizjet e tyre të ardhshme për të ndihmuar Ukrainën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *