“The Times”: Kush është firma e donatorëve konservatorë që tregtonte naftën ruse pas luftës në Ukrainë

“The Times” ka zbuluar se një donator kryesor konservator ka ruajtur lidhje të forta me kompaninë e naftës të Kremlinit dhe ka vazhduar të tregtojë naftën ruse gjatë pushtimit të Ukrainës.

Më tej The Times shkruan se Murtaza Lakhani, një tregtar kanadezo-pakistanez nafte, i dha partisë 500,000 £ në 2019 përmes kompanisë së tij Mercantile & Maritime UK në prag të fitores zgjedhore të Boris Johnson.

“Cetracore, një kompani austriake që ai zotëron shumicën, bleu dhjetë ngarkesa me produkte nafte në gusht nga Rosneft, kompania shtetërore ruse e naftës, muaj pasi Presidenti Putin nisi konfliktin në Ukrainë”, bëhet me dije sipas të dhënave të The Times.

Një tjetër prej bizneseve të Lakhani, Mercantile & Maritime (MM) me bazë në Singapor, bëri investime në projektin e madh Vostok të Rosneft vitin e kaluar, i cili synon të zhvillojë fusha të reja nafte në Siberinë veriore.

Ndalimet e Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së për tregtimin e naftës ruse hyjnë në fuqi në fund të vitit.

Megjithatë, bizneset e mëdha britanike të naftës si BP dhe Royal Dutch Shell shkatërruan tregtinë me naftën ruse menjëherë pas fillimit të luftës.

Përveçse një donator i madh partie, kompania e Lakhanit MM ka përdorur gjithashtu një firmë të lidhur ngushtë me Partinë Konservatore për marrëdhëniet e saj me shtypin, Haëthorn Advisors .

Kompania duke se ka Ben Elliot , një ish-kryetar i Partisë Konservatore, si drejtor dhe ka përfaqësuar së fundmi Akshata Murty , gruaja e kryeministrit Rishi Sunak.

Kuptohet që Haëthorn ka ofruar vetëm këshilla dhe përfaqësim PR për kompaninë e Lakhani, thuhet në artikull.

Lakhani kishte ndërtuar më parë një marrëdhënie të mirë me Rosneft , e cila pasqyrohet nga një sasi dokumentesh të zbuluara nga filiali zviceran i grupit rus, Rosneft Trading SA (RTSA).

Dokumentet detajojnë një marrëveshje të vitit 2019 midis RTSA dhe Mercantile & Maritime, në të cilën grupi i Lakhani do të transportonte dhe shiste naftë që filiali Rosneft kishte blerë nga Venezuela me çiftin duke ndarë fitimet 50-50.

Kompania shtetërore e naftës në Venezuelë PDVSA ishte sanksionuar nga qeveria amerikane në fillim të atij viti në përgjigje të zgjedhjeve të diskutueshme në të cilat presidenti Maduro u ngjit në pushtet.

Thesari i SHBA kishte paralajmëruar gjithashtu kompanitë e naftës, se gëzon të drejtën për t’i sanksionuar ato duke i ndaluar hyrjen në sistemin financiar të SHBA-së nëse vazhdojnë të tregtojnë me sektorin e naftës venezueliane pasi presidenti Maduro refuzoi të pranonte humbjen në zgjedhjet e 2018-ës.

Maduro është një aleat kyç i Putinit, i cili është mbështetur nga shitja e armëve ruse dhe mbështetja diplomatike.

Një ish-ekzekutiv i RTSA e përshkroi marrëveshjen e Venezuelës si një përpjekje për të parandaluar sanksionimin e vetë filialit Rosneft, pasi tregtia nga MM kishte më pak gjasa të vihej re nga qeveria amerikane.

Partia Konservatore pranoi donacionin e Lakhani në 2019 përmes kompanisë së tij në Mbretërinë e Bashkuar Mercantile & Maritime UK.

Në kohën kur partia pranoi donacionin, tashmë ishte në të dhënat publike se Lakhani ishte lidhur me një raport të OKB-së të vitit 2005 mbi skandalin irakian.

Sipas skemës, të krijuar pas luftës së Gjirit në 1991, Iraku supozohej të ishte në gjendje të tregtonte naftën e tij vetëm me ushqime, ilaçe dhe sende të tjera thelbësore.

Raporti zbuloi se Lakhani kishte bërë “shtesë” për naftën bruto në emër të Glencore, një tregtar nafte, për Irakun e Sadam Huseinit si agjent i tyre lokal.

Kjo ndodhi pavarësisht paralajmërimit të OKB-së se pagesa të tilla ishin në kundërshtim me rregullat.

As Lakhani dhe as Glencore nuk u akuzuan kurrë për ndonjë keqbërje në çështjen për ushqimey.

Megjithatë, Transparency International tha se shqetësime të tilla të mëparshme duhet të nxisin një proces të fortë të kujdesit të duhur për donacionet politike.

Zëdhënësi i MM tha se dega e saj në Mbretërinë e Bashkuar bëri një donacion për Partinë Konservatore sepse, në atë kohë si një biznes global me një zyrë në Londër, kishte një interes të veçantë për sigurinë, shëndetin dhe prosperitetin e ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Lakhani kurrë nuk është takuar apo ka folur me asnjë deputet apo ministër britanik në lidhje me interesat e tij të biznesit apo çështjet politike, thanë ata.

Partia Konservatore nuk iu përgjigj një kërkese lidhur me këtë ngjarje.

Një zëdhënës i Rosneft tha: “Rosneft dhe filialet e tij operojnë në përputhje të rreptë me legjislacionin ndërkombëtar dhe kombëtar. RTSA pushoi së funksionuari në maj 2020 si rezultat i sanksioneve të Shteteve të Bashkuara të vendosura ndaj saj.”, përfundon The Times

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *