Thellohet skandali i “Pegasus”/ Emmanuel Macron në shënjestrën e hakerave, nën përgjim që nga viti 2017

Presidenti francez Emmanuel Macron është një nga disa udhëheqësit botërorë që besohet se kanë qenë në shënjestër për hakimin e telefonit duke përdorur spyware.

Softueri, i njohur si Pegasus, infekton telefonat dhe lejon operatorët të nxjerrin mesazhe, të regjistrojnë thirrje dhe të aktivizojnë fshehurazi mikrofona dhe kamera.

Raportet janë pjesë e një serie artikujsh të lajmeve që sugjerojnë se mijëra njerëz të shquar janë vënë në shënjestër. Nuk është e qartë nëse softueri ishte instaluar ndonjëherë në telefonin e presidentit francez.

Numrat në listën e rrjedhur thuhet gjithashtu se përfshijnë ato të Presidentit Baram Salih të Irakut dhe Cyril Ramaphosa të Afrikës së Jugut, si dhe kryeministrat aktualë të Pakistanit, Egjiptit dhe Marokut dhe Mbretit të Marokut.

Më shumë se 600 zyrtarë qeveritarë dhe politikanë nga 34 vende janë në listë, e cila thuhet se përmban 50,000 numra.

Gazeta franceze Le Monde raporton se shërbimet e inteligjencës marokene identifikuan një telefon që Z. Macron kishte përdorur që nga viti 2017.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.