Thich Nhat Hanh: Murgu budist ‘Babai i ndërgjegjes’ vdes në moshën 95-vjeçare

thich nhat hanh murgu budist babai i ndergjegjes vdes ne moshen 95 vjecare
thich nhat hanh murgu budist babai i ndergjegjes vdes ne moshen 95 vjecare

Thich Nhat Hanh, një murg budist vietnamez i konsideruar si mjeshtri më i popullarizuar i Zenit në botë, i detyruar në mërgim për dekada për angazhimin e tij pacifist, vdiq në një tempull në vendin e tij, ku u kthye tre vjet më parë. Lajmin për vdekjen e klerikut, i cili ishte 95 vjeç, u dha nga Plum Village, organizata e tij e manastireve të përhapur në mbarë botën, veçanërisht në Perëndim.

I goditur nga një hemoragji në tru në 2014,  e kishte lënë atë gjysmë të paralizuar dhe të paaftë për të folur, Thich Nhat Hanh në vitin 2018 u kthye në tempullin vietnamez të Tu Hieu, ku kishte filluar studimet në moshën 16-vjeçare.

Në vitet 1960 dhe 1970, angazhimi i tij kundër luftës e vendosi atë në një kurs përplasjeje me qeveritë e Vietnamit të Veriut dhe Jugut, si dhe me Shtetet e Bashkuara, dhe ai u detyrua të largohej nga vendi i tij. Vetëm në vitin 2005 qeveria e vendit të ribashkuar i dha leje të kthehej në shtëpi për një vizitë.

Murgu budist kaloi 39 vjet në mërgim, duke themeluar rrjetin e manastireve në fshatin Plum. Më i madhi, në Francën jugperëndimore pranë Bordo, ka rreth 200 murgj dhe murgesha dhe priti dhjetëra mijëra vizitorë një vit përpara pandemisë Covid. Thich Nhat Hanh kaloi shumicën e kohës këtu, kur nuk ishte i angazhuar në konferenca dhe ngjarje të tjera publike në mbarë botën.

Manastire të tjera në rrjetin e saj ndodhen në Gjermani, Australi, Tajlandë, Hong Kong dhe Shtetet e Bashkuara. Thich Nhat Hanh është autor i rreth 130 librave, rreth njëqind prej të cilëve në anglisht, kryesisht të përkushtuar ndaj konceptit të “ndërgjegjësimit”, të zhvilluar përmes praktikës së meditimit. Një gjendje që nuk çon në izolim, por përkundrazi në një rol më aktiv në marrëdhëniet me botën.

“Meditimi – tha ai – nuk është një arratisje nga shoqëria, por një kthim tek vetja dhe të shohim se çfarë ndodh. Pasi të shohim, duhet të ketë veprim. Me vetëdije ne e dimë se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëjmë për të ndihmuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts