Tjetër përplasje mes kreut të mercenarëve dhe Moskës zyrtare? Prigozhin: Wagner nuk do të nënshkruajë kontrata me ministrinë ruse të mbrojtjes

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit Wagner, thotë se luftëtarët e tij nuk do të nënshkruajnë asnjë kontratë me ministrinë ruse të mbrojtjes.

Ministria tha të dielën se të gjitha “detashmentet vullnetare” do të duhet të nënshkruajnë kontrata deri në fund të muajit.

Masa synon të sjellë vullnetarë, përfshirë grupin mercenar, nën kontrollin e ministrisë.

Prigozhin iu kërkua të komentonte lëvizjen dhe tha: “Wagner nuk do të nënshkruajë asnjë kontratë me (ministrin rus të mbrojtjes Sergei) Shoigu”.

Ai tha se Wagner është i integruar në sistemin e përgjithshëm dhe është plotësisht në varësi të interesave të Rusisë, por struktura e saj komanduese do të dëmtohet duke raportuar te z. Shoigu.

Zoti Prigozhin ka kritikuar vazhdimisht liderët më të lartë ushtarakë të Rusisë për dështimin për të luftuar siç duhet luftën në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts