Tjetër shuplakë për pasardhësin e Merkel, Armin Laschet nën akuza për plagjiaturë, bie popullariteti i tij

Armin Laschet, kandidat për Kancelarinë me Demokristianët (CDU) dhe favorit për të pasuar Angela Merkel pranoi se, në librin e tij të botuar në 2009, ai kishte kopjuar një fragment pa iu referuar autorit.

Sipas gazetës gjermane “Bild”, nuk është vetëm udhëheqësja e të Gjelbërve dhe kandidate për Kancelarinë me partinë “Die Gruene”, Analena Berbok, e cila u akuzua për plagjiaturë, por edhe Laschet “Merkel”.

60-vjeçari Kristian Demokrat kishte kopjuar të paktën një fragment në librin e tij, me titull: “Demokracia në rritje. “Imigrimi si mundësi”, lëshuar në 2009.

“Të paktën një autor, materiali i të cilit përdoret në libër nuk përmendet në tekstin aktual ose në listën e burimeve”- tha Armin Laschet për agjencinë gjermane të lajmeve sot. “Unë do të doja të kërkoja falje për këtë,” shtoi ai.

Zbulimi i plagjiaturës vjen në një kohë kur Laschett është zhytur në sondazhe dhe paguan për gabimet e tij.

Ai tashmë po vuan pasojat e veprimeve të tij pas përmbytjeve vdekjeprurëse të fundit në Gjermaninë Perëndimore, si dhe incidentin ku u arrestua duke qeshur ndërsa Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier shprehu pikëllimin e tij për viktimat.

Ft

Sipas një sondazhi të kryer në emër të stacioneve televizive private RTL / ntv, kur u pyet për zgjedhjen e drejtpërdrejtë të një kancelari, Laschett humbi gjashtë pikë, duke rrëshqitur për herë të parë në vendin e tretë me një përqindje prej 17%.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *