Tjetër skandal në Pallatin Mbretëror/ Si miliarderi saudit mori nënshtetësinë britanike duke dhënë 1.5 milion paund donacione bamirësie me ndihmën e Princit Charles. Policia nis hetimet

tjeter skandal ne pallatin mbreteror si miliarderi saudit mori nenshtetesine britanike duke dhene 1 5 milion paund donacione bamiresie me ndihmen e princit charles policia nis hetimet
tjeter skandal ne pallatin mbreteror si miliarderi saudit mori nenshtetesine britanike duke dhene 1 5 milion paund donacione bamiresie me ndihmen e princit charles policia nis hetimet

Skandalet nuk kanë të ndalur në Pallatin Buckingham gjatë dy viteve të fundit.

Pak orë më parë, Policia Metropolitane e Londrës njoftoi se po fillon një hetim për financimin e bamirësisë së Princit Charles nga Arabia Saudite, miliarder, i cili në këmbim të donacioneve të tij mori nënshtetësinë britanike dhe iu dha titulli nderi i njerëzve të shquar për shërbimet e tyre ndaj Kurorës.

Clarence House. rezidenca zyrtare e Princit Charles dhe Dukeshës së Cornëall ka thënë se trashëgimtari i fronit synon të ndihmojë në hetimin e çështjes, por tha se Charles nuk dinte asgjë për marrëdhëniet e Arabisë Saudite me institucionin e tij dhe shpërblimin që ai mori për donacionet e tij.

Shkak për hetimin e Policisë Metropolitane dy letra që denonconin skandalin

Sipas raportimeve, sauditi kishte paguar disa mijëra paund për njerëzit që kishin lidhje të ngushta me Charles dhe të cilët e kishin siguruar atë se në këmbim të donacioneve të tij ai do të merrte një çmim të shquar nderi. Policia Metropolitane e Londrës tha se kishte mësuar për skandalin përmes dy letrave – një nga ish-deputeti Liberal Demokrat për Lindjen e Sussex Norman Baker dhe tjetra nga Demokracia antimonarki. Në letra thuhet se në skandal janë përfshirë edhe Princi i Uellsit, edhe bashkëpunëtori i tij i ngushtë.

Sipas Daily Mail , miliarderi saudit konsiderohet si një nga sponsorët më të mëdhenj në Mbretërinë e Bashkuar dhe vlerësohet të ketë paguar më shumë se 1.5 milionë paund (1.7 milionë euro) për donacione për bamirësi që lidhen me Pallatin Buckingham.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts