Tjetër stuhi i afrohet SHBA/ ‘Nicholas’ kërcënon Teksasin, zyrtarët thirrje qytetarëve: Mos dilni në rrugë

Në ciklon mund të shkaktohet nga stuhia Nicholas e cila është  drejtuar në bregdetin e Teksasit.

Stuhia ndodhet 60 kilometra nga gryka e Rio Grande, lumi që shënon kufirin midis Meksikës dhe Teksasit. Megjithatë, gjatë ditës, pritet të prekë tokën.

Meqenëse Nikola shoqërohet me erëra deri në 95 kilometra në orë, ekziston rreziku i shkaktimit të përmbytjeve , “veçanërisht në zonat metropolitane shumë të urbanizuara”, paralajmërojnë meteorologët amerikanë.

Nga ana e tij, guvernatori i Teksasit Greg Abbott u bëri thirrje banorëve të dëgjojnë paralajmërimet nga autoritetet lokale.

“Ne presim shi të fortë sonte dhe nesër.Unë ju bëj thirrje të mos dilni në rrugë”, tha kryebashkiaku i Hjustonit, Sylvester Turner.

Urad

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *