Tjetër tragjedi në bregdetin e Libisë/ Fundoset anija me emigrantë, humbin jetën 57 persona, mes tyre 20 gra dhe fëmijë

Të paktën 57 njerëz u mbytën kur anija e tyre u përmbys pranë Homs pranë bregdetit Libian në një tragjedi tjetër që vrau migrantë të mundshëm në Mesdhe.

Zëdhënësi i IOM, Safa Mesli në një postim në Twitter se sipas të mbijetuarve, të cilët u transportuan në breg nga peshkatarët dhe zyrtarët e portit, midis viktimave ishin të paktën 20 gra dhe dy fëmijë.

Jh

Në muajt e fundit, ndërsa kushtet e motit janë përmirësuar, nisjet e anijeve që transportonin emigrantë nga Libia dhe Tunizia në Itali dhe pjesë të tjera të Evropës janë rritur gjithashtu. Në vitet e fundit, qindra mijëra njerëz kanë guxuar të lundrojnë rrezikshëm, shumë për t’i shpëtuar varfërisë dhe luftës në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Homs ndodhet 120 kilometra nga Tripoli, në bregun perëndimor të Libisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.