Tmerr, 41-vjeçari nga Kosova vetëvaret në ambientet e gjykatës franceze, refuzoi të kthehej në vendlindje

tmerr 41 vjecari nga kosova vetevaret ne ambientet e gjykates franceze refuzoi te kthehej ne vendlindje
tmerr 41 vjecari nga kosova vetevaret ne ambientet e gjykates franceze refuzoi te kthehej ne vendlindje

Një kosovar, 41 vjeç, i dha fund jetës së tij të mërkurën, duke u vetëvarur në bodrumin e gjykatës në Bordo të Francës.

41-vjeçari i dha fund jetës të mërkurën në bodrumin e gjykatës së Bordo. Ai kishte refuzuar të hipte në një fluturim dy ditë më parë. Rreziku i vetëvrasjes sapo ishte sinjalizuar nga një hetim i shpejtë social.

“Në moshën 40-vjeçare, duke preferuar ta mbyllin në një qeli të ndotur që kundërmon vdekjen, sesa ta kthejnë në vendin e tij, nuk mund të imagjinohet”, tha një avokate e qytetit të Bordos.

“Ai u vetëvar me lidhëzen e kapuçit të xhupit të tij. Policia, pastaj zjarrëfikësit, nuk mundën të bënin asgjë për ta shpëtuar. Quhej Fitim Uka. Ai ishte 41 vjeç. Ai ishte kosovar”, thuhet në mediat franceze.

Sipas elementëve të parë të hetimit për gjetjen e shkaqeve të vdekjes të zbuluara nga prokuroria e Bordosë pikërisht në ditën e vdekjes, dyzetvjeçari ishte referuar në fund të mëngjesit dhe do të gjykohej pasdite si pjesë e procedurës së paraqitjes së menjëhershme për shmangie nga ekzekutimi i urdhrit të largimit.

“Më 13 dhjetor, ai refuzoi të hipte në një fluturim për në Amsterdam dhe më pas në Prishtinë,” shpjegon avokati i tij, z. Abraham Hervé Diompy, avokat i detyrueshëm për Institutin për Mbrojtjen e të Huajve të Barit në Bordo.

Klienti i tij nuk donte t’i nënshtrohej një testi PCR që kushtëzonte hipjen e tij në aeroplan, siç tregoi zyra e prokurorit të Bordo, shkruan lemonde.fr, transmeton Klankosova.tv.

Kursi i Fitim Ukës është rikonstruktuar sipas deklaratave të tij.

“Ai mbërriti në Francë rreth pesëmbëdhjetë vjet më parë, duke ikur nga konfliktet ndëretnike dhe një situatë të paqëndrueshme politike, tregon Me Diompy, duke pasur parasysh dosjen që i është komunikuar”.

“Ai kishte një të kaluar të dhimbshme traumatike të lidhur me vrasjen në të njëjtën ditë të pesëmbëdhjetë anëtarëve të familjes së tij”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts