Toka po digjet/ Harta e NASA-s tregon botën të shkatërruar nga zjarret

Bota po digjet dhe mund të shihet qartë nga imazhi i Informacionit të Zjarrit të NASA -s për Sistemin e Menaxhimit të Burimeve.

Kjo është harta në kohë reale e publikuar me të gjithë planisferën ku pikat e kuqe tregojnë vendet ku ka temperatura të larta dhe zjarret janë duke u zhvilluar.

Harta tregon se  përveç Greqisë ku ishulli Evia vazhdon të digjet dhe Italisë ku zjarret emergjente prekin jugun në veçanti, një pjesë e madhe e Amerikës Veriore dhe Jugore dhe zonës qendrore janë prekur dhe Afrika Jugore, në veçanërisht Zambia, Angola, Malavi dhe Madagaskari.

1

Në Republikën Demokratike të Kongos, shtresa e tymit është aq e trashë sa shumë zona janë errësuar plotësisht. Gadishulli Arabik, bregdeti Mesdhe dhe Evropa verilindore janë gjithashtu në zjarr, ndërsa në Azi bregdetet e Indisë, Siberisë, Kinës, Malajzisë dhe Indonezisë janë në zjarr.

2
 

Sa i përket Afrikës, megjithëse nuk është e mundur të përcaktohet nga sateliti se si shpërtheu një zjarr, shkruan NASA, përhapja, vendndodhja dhe koha e vitit sugjerojnë se zjarret ishin me qëllim të keq dhe ishin vendosur për qëllime bujqësore. fermerët në këto zona kanë përdorur zjarrin për mijëra vjet për të pastruar prodhimet e vjetra nga fushat e tyre dhe për t’i përgatitur ato për të reja, për të djegur shkurre, për të rinovuar kullotat ose savanën.

33

Edhe pse zjarri është një mënyrë efikase dhe ekonomike për të menaxhuar tokën, veçanërisht në savanën afrikane ku ekosistemi varet nga zjarret periodikë për shëndetin e tij, zjarret janë burime rreziku, të tilla si tymi, lëshimi i gazrave serë dhe shkatërrimi i ekosistemeve.

4

Në Afrikën Qendrore, përfundon NASA, sezoni i zjarrit zakonisht fillon në maj dhe arrin kulmin e tij në gusht.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com