Tokio do të njohë bashkimet e të njëjtit seks, por jo si martesë të ligjshme

tokio do te njohe bashkimet e te njejtit seks por jo si martese te ligjshme
tokio do te njohe bashkimet e te njejtit seks por jo si martese te ligjshme

Kryeqyteti i Japonisë ka njoftuar se do të fillojë të njohë partneritetet e të njëjtit seks për të lehtësuar barrën me të cilën përballen banorët në jetën e tyre të përditshme, por nuk do të konsiderohen martesa të ligjshme.

Mbështetja për diversitetin seksual është rritur ngadalë në Japoni, por mbrojtja ligjore ende mungon për personat lezbike, homoseksualë, biseksualë dhe transgjinorë. Japonia nuk i njeh ligjërisht martesat e të njëjtit seks dhe njerëzit LGBTQ shpesh përballen me diskriminim në shkollë, punë dhe në shtëpi, duke bërë që shumë njerëz të fshehin identitetin e tyre seksual.

Grupet e të drejtave kishin shtyrë për miratimin e një akti barazie përpara Lojërave Olimpike të Tokios të verës së kaluar, kur vëmendja ndërkombëtare ra mbi Japoninë, por ligji u anulua nga partia qeverisëse konservatore e kryeministrit Fumio Kishida.

Qeveria metropolitane e Tokios zbuloi një projekt-plan të martën për të pranuar regjistrimet duke filluar nga tetori nga çiftet e pakicave seksuale që kërkojnë certifikata të partneritetit të tyre. Çifteve të të njëjtit seks shpesh u ndalohet të marrin me qira apartamente së bashku, vizitat në spital dhe shërbime të tjera të disponueshme për çiftet e martuara.

Qeveria e Tokios tha se aplikantët do të kufizohen tek banorët e rritur të kryeqytetit, por do të përfshijnë shtetas të huaj. Njohja e partneriteteve nuk është e njëjtë me një certifikatë martese, tha ai.

Qëllimi është “të promovojë mirëkuptimin midis banorëve të Tokios për diversitetin seksual dhe të reduktojë shqetësimet në jetën e përditshme që rrethon pakicat seksuale, në mënyrë që të krijohen kushte më të këndshme jetese për ta”, thuhet në një deklaratë.

Plani mbulon të gjithë kryeqytetin. Distrikti Shibuya i Tokios në vitin 2015 u bë komuna e parë japoneze që lëshoi ​​certifikata partneriteti jo ligjërisht të detyrueshme për çiftet e të njëjtit seks. Rreth 200 bashki të tjera në të gjithë Japoninë, ose rreth 12% e totalit, kanë ndërmarrë hapa të ngjashëm që atëherë, sipas grupeve të avokimit.

Një sërë çiftesh po luftojnë në gjykata për të drejtën e martesës. Gjykata e qarkut Sapporo vendosi vitin e kaluar se dështimi i Japonisë për të njohur martesën e të njëjtit seks është jokushtetues.

Tajvani është i vetmi komb apo territor aziatik që ka legalizuar martesat e të njëjtit seks.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts