Tony Blair: TĂ«rheqja ushtarake nga Afganistani, e panevojshme

11:11 22/08/2021

Tony Blair, ish-kryeministĂ«r britanik, qĂ« ka çuar trupat ushtarake nĂ« luftĂ« nĂ« Afganistan mĂ« 2001, e ka konsideruar tĂ«rheqjen ushtarake tĂ« PerĂ«ndimit nga ky shtet si “tĂ« rrezikshme” dhe “tĂ« panevojshme”.

Blair ka thĂ«nĂ« mĂ« 21 gusht se Rusia, Kina dhe Irani do tĂ« “pĂ«rfitojnĂ«â€ nga largimi ushtarak i PerĂ«ndimit, pas 21 vjetĂ«ve tĂ« luftĂ«s dhe sulmeve terroriste.

Blair i ka bërë këto komente në një deklaratë të publikuar në faqen e tij Fondacioni Tony Blair për Ndryshime Globale.

“Braktisja e Afganistanit dhe njerĂ«zve tĂ« tij Ă«shtĂ« tragjike, e rrezikshme, e panevojshme dhe nuk Ă«shtĂ« as nĂ« interesat e tyre, as nĂ« tonat”, ka vlerĂ«suar ai nĂ« komentet e para publike rreth krizĂ«s, prej kur talibanĂ«t kanĂ« marrĂ« pushtetin dhe kanĂ« rrĂ«zuar QeverinĂ« e pĂ«rkrahur nga PerĂ«ndimi.

Ai ka shtuar se “pyetja qĂ« duhet bĂ«het nga aleatĂ«t, por edhe nga armiqtĂ« Ă«shtĂ« se ‘a e ka humbur PerĂ«ndimi gatishmĂ«rinĂ« e tij strategjike?’”

“Si lider i shtetit tonĂ«, kur kemi marrĂ« vendim qĂ« t’iu bashkohemi Shteteve tĂ« Bashkuara pĂ«r tĂ« rrĂ«zuar talibanĂ«t nga pushteti – e kush ka parĂ« shpresat e mĂ«dha pĂ«r atĂ« se çfarĂ« mund tĂ« arrihej pĂ«r njerĂ«zit dhe botĂ«n – e di mĂ« mirĂ« se shumĂ«kush sa tĂ« vĂ«shtira janĂ« vendimet e udhĂ«heqĂ«sive dhe sa e lehtĂ« Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« kritikohesh dhe sa e vĂ«shtirĂ« Ă«shtĂ« tĂ« jesh konstruktiv”.

Ai i ka bĂ«rĂ« thirrje PerĂ«ndimit “qĂ« tĂ« evakuojĂ« dhe t’i strehojĂ« ata pĂ«r tĂ« cilĂ«t ka pĂ«rgjegjĂ«si – ata afganĂ« qĂ« na kanĂ« ndihmuar, kanĂ« qĂ«ndruar afĂ«r nesh dhe kanĂ« tĂ« drejtĂ« tĂ« kĂ«rkojnĂ« qĂ« t’iu qĂ«ndrojmĂ« afĂ«r”.

Udhëheqësia e lartë e talibanëve është raportuar të jetë mbledhur në Kabul më 21 gusht, për të analizuar qeverinë e ardhshme, pas kthimit të grupit islamist në pushtet.

TalibanĂ«t kanĂ« premtuar udhĂ«heqĂ«si “ndryshe” nĂ« krahasim me periudhĂ«n e fundit sa kanĂ« qenĂ« nĂ« pushtet mĂ« 1996-2001, kur kanĂ« udhĂ«hequr pĂ«rmes njĂ« interpretimi tĂ« ashpĂ«r tĂ« ligjit islamik.

Talibanët kanë pretenduar fitore më 15 gusht, pasi kanë marrë kontrollin e kryeqytetit, Kabulit, pas gati 20 vjetëve të dhënies fund të prezencës ushtarake të forcave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara.

Qeveria ka rĂ«nĂ« dhe presidenti Ashraf Ghani ka ikur nga shteti.

Talibanët kanë fituar kontrollin e Afganistanit pak ditë para afatit të fundit, 31 gusht, për tërheqje të forcave ndërkombëtare nga ky shtet.

Forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar talibanët nga pushteti në tetor të vitit 2001.

Talibanët kanë qenë duke strehuar atëbotë Osama Bin Laden dhe figura tjera të Al-Kaidës, të lidhura me sulmet e 11 shtatorit të po atij viti në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se tërheqja amerikane tani është e arsyeshme, pasi forcat amerikane janë siguruar që Afganistani nuk do të bëhet më bazë për xhihadistë të huaj që të kryejnë komplote kundër Perëndimit. /REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *