Tornado e fuqishme godet Wuhanin, erërat morën me vete gjithçka që u dilte përpara, të paktën 12 viktima

KINE

Të paktën 12 person kanë humbur jetën dhe mbi 240 tjerë janë lënduar, pasi dy tornado të ndryshme njëra pas tjetrës kanë goditur Kinën ka bërë të ditur agjencia e lajmeve Sinhua.

Një nga dy tornadot goditi Wuhan-in, kryeqytetin e provincës Hubei, duke shkaktuar dëme të mëdha materiale, shkruajnë mediat vendase. Furtuna e erës ka rrëzuar pemët dhe shtyllat e dritës, ka dëmtuar strukturat dhe shtëpitë e shumta. Gati 30 shtëpi u shembën.

Një tjetër tornado, akoma më i fortë goditi qytetin Suzhou , afër Shangait, në lindje të Wuhan. Erërat e tornadove kanë kaluar 200 km/h duke shkaktuar dëme të mëdha, shkatërruar shtëpi dhe rrëzuar pemë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.