Tornadoja e fuqishme godet Oklahoma-n

11:14 05/05/2022

Stuhia e fuqishme e shoqëruar me erëra të forta solli dëme materiale dhe la pa energji 1400 banorë

Stuhitë e forta të shoqëruara me tornado në të gjithë Oklahoma-n shkaktuan dëme të mëdha materiale.

Imazhet satelitore treguan disa struktura të rrafshuara plotësisht dhe rrugët e mbushura me mbeturina në qendër të qytetit Seminole, rreth 50 milje në juglindje të Oklahoma City.

Autoritetet vendosën në dispozicion ekipet për të ndihmuar njerëzit. Nënsherifi i qarkut Seminole Matt Haley deklaroi se kishte raporte për njerëz të bllokuar në shtëpitë e tyre, por autoritetet nuk raportojnë humbje jete apo të lënduar.

Sipas poëeroutage.us, më shumë se 14,000 persona mbetën pa energji elektrike pasi kushtet e rënda të motit rrëzuan linjat e energjisë dhe pemët në të gjithë shtetin.

Qendra e Parashikimit të Stuhive tha se stuhitë ishin pjesë e një moti shumë të keq të shoqëruar me shira dhe erëra të fuqishme që aktualisht po kërcënojnë disa pjesë të Oklahomas qendrore dhe jugperëndimore në Teksasin verior.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts