Toshiba vendos të ndahet në tre kompani të ndryshme

09:58 13/11/2021

Toshiba e themeluar në vitin 1875, doli me një plan për t’u ndarë në tre kompani të ndryshme në mënyrë që të rimarrë veten dhe të ndahet nga skandalet e vitëve të fundit.

Këto janë politika të Japonisë dhe investitorëve që ndikojnë në vendimet e ndryshme që marrin kompanitë. Në rastin e Toshibas ka goxha diskutime mbi dëmet apo investimet në bazë të ndarjes së kompanisë

Shpërbërja e Toshiba-s vjen në të njëjtën javë që dy kompanitë amerikane General Electric (GE.N) dhe Johnson & Johnson (JNJ.N) njoftuan se po ndaheshin.

Toshiba publikoi një raport të porositur veçmas që zbuloi se drejtuesit, përfshirë ish-shefin e saj ekzekutiv, ishin sjellë në mënyrë joetike, por jo të paligjshme.

Pas shumë diskutimeve, arritëm në përfundimin se kjo strategji e riorganizimit është mënyra më e mirë,” është shprehur në një konferencë për shtyp Drejtori i Përgjithshëm Satoshi Tsunakawa. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.