Toyota zbulon modele të reja

18:40 08/04/2021

Lexus e Mirai me teknologji të përparuar të ndihmës së shoferit

Toyota Motor Corp zbuloi modele të reja të markave të makinave Lexus dhe Mirai në Japoni, të pajisura me asistencë të përparuar të drejtimit, ndërsa konkurrenca rritet për të prodhuar më shumë makina vetëdrejtuese dhe të lidhura.

Lëshimi i fundit i Toyota vjen ndërsa prodhuesit e automjeteve, fillimet e makinave elektrike dhe gjigantët e teknologjisë investojnë shumë në të ashtuquajturat tipare aktive të sigurisë.

Teknologjia e re e ndihmës së ngasjes së prodhuesit japonez të makinave, ose Advanced Drive, përmban një sistem autonom të nivelit 2 që ndihmon drejtimin, të tilla si kufizimi i makinës në korsinë e saj, ruajtja e distancës nga automjetet e tjera dhe ndryshimi i korsive nën mbikëqyrjen e shoferit në autostradat ose vetëm rrugë automjetesh.

Sedani luksoz Lexus LS do të dalë në treg me një çmim mjaft të kushtueshëm dhe si lëndë djegëse do të ketë bio karburantin dhe pjesa më e madhe do të jetë elektrike.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.