Trafiku i drogës sjell konflikte të dhunshme në Ekuador/ Presidenti shpall gjendjen e jashtëzakonshme, policia dhe ushtria zbarkojnë në çdo rrugë të vendit

Presidenti i Ekuadorit Guillermo Lasso ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa vendi po përballet me një rritje të dhunës të lidhur me drogën duke urdhëruar policinë dhe ushtrinë të dalin në rrugë.

“Duke filluar menjëherë, forcat tona të armatosura dhe policia do të dalin në rrugë sepse ne po dekretojmë një gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë territorin kombëtar,” tha Lasso.

“Në rrugët e Ekuadorit ekziston vetëm një armik: trafiku i drogës,” deklaroi udhëheqësi i krahut të djathtë, duke shtuar se vitet e fundit Ekuadori është shndërruar nga një vend i trafikut të drogës në atë që gjithashtu konsumon drogë.

Më herët të hënën, Lasso emëroi një ministër të ri të mbrojtjes.

Muajt ​​e fundit, Ekuadori gjithashtu është përballur me dhunë vdekjeprurëse në burgjet e tij, duke bërë që Lasso të deklarojë gjithashtu një emergjencë në sistemin e burgjeve dhe të vendosë trupa për të siguruar burgjet dhe parandaluar trazirat.

Në shtator, të paktën 116 të burgosur u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në Penitenciaria del Litoral në provincën Guayas, në shpërthimin më vdekjeprurës të dhunës në burg në historinë e vendit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.