Tragjedi në Ajzerbaxhan, raportohet për 20 të vdekur dhe rreth 300 të plagosur nga shpërthimi i një depoje karburanti

tragjedi ne ajzerbaxhan raportohet per 20 te vdekur dhe rreth 300 te plagosur nga shperthimi i nje depoje karburanti

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën dhe rreth 300 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga shpërthimi në një depo karburanti në Nagorno-Karabakh në Azerbajxhan.

Sipas BBC-së, 300 të plagosurit janë dërguar në spital, ndërsa dhjetëra prej tyre janë në gjendje të rëndë për jetën.

Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit, por autoritetet vendase janë kanë  nisur hetimet për zbardhjen e rastit.

Azerbajxhani dhe armenët etnikë janë pajtuar për një armëpushim të menjëhershëm,  pasi udhëheqja de facto e enklavës së banuar kryesisht me armenë etnikë, pranoi propozimin e misionit paqeruajtës rus dhe u pajtua për bisedime lidhur me “riintegrimin” e territorit brenda Azerbajxhanit.

Azerbajxhani dhe Armenia kanë zhvilluar dy luftëra për kontrollin e rajonit të shkëputur, me luftën e fundit që u zhvillua para tre vjetësh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts