Tragjedi në Etiopi/ Zbulohen dy varre masive me trupat e 119 civilëve, mes viktimave fëmijë dhe gra

Zyrtarët në Etiopi kanë akuzuar luftëtarët Tigrayan për vrasjen e 119 civilëve në rajonin fqinj të Amhara.

Ata thanë se kishin zbuluar dy varre masive në rrethin Dabat. Zyrtarët thanë se vrasjet u kryen gjatë një periudhe dy-ditore në fillim të këtij muaji.

Banorët e fshatit Chena, 10 km (gjashtë milje) nga Dabat në Gondar të Veriut, thanë se kishte pasur luftime të rënda atje.

Administratori i Dabat Ato Seënet Ëubalem tha se 119 trupa ishin gjetur, por banorët thanë se disa njerëz ishin ende të zhdukur. Trupat u rivarrosën në një kompleks kishe.

Ai shtoi se viktimat “ishin fermerë të pafajshëm, priftërinj, fëmijë dhe gra”.

Zyrtarët lokalë dhe dëshmitarët që folën për BBC thanë se luftëtarët rebelë kryen mizorinë pasi humbën territorin gjatë 10 ditëve të luftimeve të rënda.

Kryengritësi Fronti Çlirimtar i Popullit Tigray (TPLF) nuk ka komentuar akuzën se luftëtarët e tij kishin vrarë civilë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.