Tragjedi në Nigeri/ Shpërthen rafineria ilegale e naftës, mbi 100 të vdekur

Më shumë se 100 njerëz u vranë gjatë natës në një shpërthim në një rafineri ilegale nafte në provincën Rivers të Nigerisë, thanë të shtunën zyrtarë të qeverisë lokale dhe një grup mjedisor.

“Zjarri ndodhi në një vend depozitimi të paligjshëm bunkeri dhe preku mbi 100 njerëz të cilët u dogjën përtej njohjes”, tha Komisioneri Shtetëror për Burimet e Naftës, Goodluck Opiah.

Papunësia dhe varfëria në deltën e Nigerit që prodhon naftë e kanë bërë rafinimin e paligjshëm të naftës një biznes tërheqës, por me pasoja vdekjeprurëse. Nafta bruto nxirret nga një rrjet tubacionesh në pronësi të kompanive të mëdha të naftës dhe rafinohet në produkte në rezervuarë të improvizuar. Procesi i rrezikshëm ka çuar në shumë aksidente fatale dhe ka ndotur një rajon tashmë të ndotur nga derdhjet e naftës në tokë të punueshme, përrenj dhe laguna.

Qendra për Avokim për Rininë dhe Mjedisin ka bërë të ditur se nga shpërthimi janë djegur disa automjete që kanë qenë në radhë për blerjen e karburanteve ilegale. Të paktën 25 njerëz, duke përfshirë disa fëmijë, u vranë në një shpërthim dhe zjarr në një tjetër rafineri ilegale në Rivers në tetor.

Në shkurt, autoritetet lokale thanë se kishin nisur një aksion për të ndaluar rafinimin e naftës së vjedhur, por pa sukses të dukshëm. Zyrtarët qeveritarë vlerësojnë se Nigeria, prodhuesi dhe eksportuesi më i madh i naftës në Afrikë, po humbet mesatarisht 200,000 fuçi naftë në ditë – më shumë se 10 për qind e prodhimit – për shkak të atyre që shkatërrojnë tubacionet e naftës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts