Tragjedi! Rrufeja i merr jetën 18 personave

[embedded content]

14:51 12/07/2021

18 persona kanë humbur jetën si dhe disa të tjerë kanë mbetur të plagosur pasi një rrufe i goditi ata në një zonë të Indisë veriore.

Viktimat po bënin selfie në shi në majë të një kulle vrojtimi në Century Amer Fort, një atraksion i njohur turistik. Autoritetet janë shprehur se pjesa me e madhe e viktimave ishin të rinj.

Njëzet e shtatë njerëz ishin në kullë kur ndodhi incidenti dhe disa thuhet se u hodhën në tokë. Kryeministri i Indisë Narendra Modi kanë njoftuar dëmshpërblimin për familjet e atyre që vdiqën. Sezoni i musoneve në Indi, i cili sheh shira të mëdha, zakonisht zgjat nga qershori deri në Shtator.

Departamenti Indian Meteorologjik ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se vdekjet nga goditjet e rrufesĂ« janĂ« dyfishuar nĂ« vend qĂ« nga vitet 1960 dhe njĂ« nga arsyet qĂ« ata pĂ«rmendĂ«n Ă«shtĂ« pĂ«r shkak tĂ« klimĂ«s. NĂ« vitin 2018, shteti jugor i Andhra Pradesh regjistroi 36,749 goditje rrufe nĂ« vetĂ«m 13 orĂ«. 

MĂ« shumĂ« se 100 njerĂ«z vdiqĂ«n nĂ« dy shtete nĂ« qershor tĂ« vitit tĂ« kaluar nĂ« incidente tĂ« lidhura me rrufetĂ«. Goditjet e rrufesĂ« vrasin rreth 2,000 indianĂ« mesatarisht çdo vit, sipas tĂ« dhĂ«nave zyrtare.

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *