Tragjike në Kherson, granatimet vrasin fëmijën 3 vjeç, Rusia lëshon akuzat: Sulmet nga Ukraina

tragjike ne kherson granatimet vrasin femijen 3 vjec rusia leshon akuzat sulmet nga ukraina

Një fëmijë tre-vjeçar u vra nga granatimet e forcave ukrainase në rajonin Kherson në jug të Ukrainës, i cili kontrollohet pjesërisht nga Rusia, njoftoi sot agjencia e lajmeve TASS, duke cituar autoritetet pushtuese ruse.
Kherson është një nga katër rajonet që Rusia pretendon se i ka aneksuar që nga viti i kaluar, edhe pse forcat e saj nuk e kontrollojnë plotësisht territorin e saj.

Ndërkohë, Forcat Ajrore të Ukrainës thanë këtë mëngjes se kishin rrëzuar një raketë lundrimi dhe 20 dronë të prodhuar nga Irani të nisur nga Rusia në një sulm të ri gjatë natës ndaj fqinjit të saj. Forcat ukrainase arritën të kapnin një nga katër raketat e lundrimit të lëshuara nga Deti Kaspik dhe 20 dronë që u ngritën nga veriu dhe jugu, njoftuan forcat e armatosura përmes aplikacionit Telegram. Ndërkohë, tre raketa të tjera goditën “objektet industriale në rajonin e Dnipropetrovsk” (Ukraina qendrore-lindore).

Në të njëjtën kohë, agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS raportoi sot se rojet kufitare bjelloruse njoftuan se kishin rrëzuar një dron ukrainas në rajonin Gomel në kufi me Ukrainën.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts