Tragjike/ Rusët vrasin në banesën e tij muzikantin ukrainas, refuzoi të marrë pjesë në koncert

tragjike ruset vrasin ne banesen e tij muzikantin ukrainas refuzoi te marre pjese ne koncert
tragjike ruset vrasin ne banesen e tij muzikantin ukrainas refuzoi te marre pjese ne koncert

Situata të paimagjinueshme tmerri dhe brutaliteti po dalin në dritë ndërsa kriza e luftës në Ukrainë thellohet. Pas mizorive në një sërë qytetesh, u zbulua se një krim i tmerrshëm ishte kryer në Kherson.

Ushtarët rusë qëlluan dhe vranë një muzikant ukrainas në shtëpinë e tij pasi ai refuzoi të merrte pjesë në një koncert në Kherson, sipas ministrisë së kulturës në Kiev.

Dirigjenti Yuri Kerpatenko refuzoi të merrte pjesë në një koncert, përmes të cilit pushtuesit donin të demonstronin përmirësimin e jetës në Kherson.

Siç raporton Gurdian, Orkestra e Muzikës së Dhomës Gileya, në të cilën Kerpatenko ishte dirigjenti i parë, ishte planifikuar të merrte pjesë në koncertin e 1 tetorit, por ai “refuzoi absolutisht të bashkëpunonte me pushtuesit”.

Muzikantë nga e gjithë bota dënuan veprimet e Rusisë. Veprimet e rusëve janë “gjenocid i pastër”, tha dirigjenti Semyon Bychkov nga Parisi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts