Trazirat në Francë, kërcënoi se do të mbyllte rrjetet sociale, Macron akuzohet për autoritarizëm

Presidenti francez Emmanuel Macron po përballet me një reagim të ashpër pasi kërcënoi se do të ndërpresë rrjetet e mediave sociale si një mjet për të ndaluar përhapjen e dhunës gjatë periudhave të trazirave. Macron është quajtur nga kritikët si autoritar.

Zyrtarët e Elysée dhe ministrat e qeverisë u përgjigjën sot duke këmbëngulur se presidenti nuk po kërcënonte një “mbyllje të përgjithshme” por me pezullim.

Komentet e presidentit erdhën pasi ministrat fajësuan të rinjtë që përdorin mediat sociale si Snapchat dhe TikTok për organizimin dhe inkurajimin e trazirave dhe dhunës pas vrasjes së një adoleshenti gjatë ndalimit të trafikut të policisë në një periferi të Parisit javën e kaluar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts