Tre anije të tjera me grurë largohen nga portet e Ukrainës

Tre anije të tjera me produkte bujqësore ukrainase u nisën nga portet e Chornomorsk, Odesa dhe Pivdennyi.

Lajmi u njoftua nga Ministria e Infrastrukturës së Ukrainës në Telegram.

“Tre anije me 84,000 tonë produkte bujqësore u larguan nga portet e Odesës së Madhe. Ato po shkojnë drejt konsumatorëve në Afrikë dhe Azi,” thuhet në raport.

Midis anijeve janë SUPER ARSENAL, që transporton 27,500 tonë misër për Tunizinë, dhe SEA LUCK, i cili do të dërgojë 13,500 tonë grurë në Algjeri.

Ukraina ka eksportuar tashmë 7.4 milionë tonë grurë që nga nisja e anijes së parë me ushqime ukrainase.

Në total, 334 anije me produkte bujqësore tashmë janë larguar nga portet e Ukrainës për në vendet e Azisë, Evropës dhe Afrikës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com