Tre muaj nga nisja e luftës në Ukrainë/ CNN sjell përmbledhjen e asaj që po ndodh në qytetet kryesore

Kanë kaluar gati tre muaj që kur Rusia nisi agresionin e saj nw ukrainw, një periudhë 12-javore në të cilën forcat ruse kanë shkaktuar shkatërrime mbi vendin dhe popullin e tij, duke rezultuar në vdekje në një shkallë të gjerë dhe duke shkaktuar miliona mirime dhe emigrime.

Por pushtimi nuk ka qenë suksesi ushtarak që Moska shpresonte.

Tashmë, pjesa më e madhe e luftimeve është zhvendosur në lindje pas avancimeve të dështuara ruse në Ukrainën qendrore. Ukrainasit po fokusohen në rimarrjen e disa zonave kyçe më afër kufirit rus, ndërsa Moska po sheh trupat e saj të mposhtur në disa beteja kryesore.

Ndihma perëndimore po rrjedh gjithashtu në Ukrainë, NATO do të forcohet ndërsa vendet nordike kërkojnë të bashkohen dhe ushtari i parë rus i akuzuar për krime lufte ka dalë në gjyq.

Ja çfarë ka ndodhur në disa fusha kyçe që nga fillimi i luftës.

Donbas

“Pas javësh luftimesh intensive, rajoni lindor i Ukrainës Donbas është shkatërruar plotësisht”, tha të enjten presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai akuzoi Rusinë për një përpjekje të qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur pasi një fshat në Chernihiv u godit me raketa, duke lënë shumë të vdekur.

Zyrtarët në rajon thonë se vija e frontit po bombardohet “ditë e natë”, me forcat ruse që përpiqen të depërtojnë linjat e Ukrainës.

Një zyrtar ushtarak i NATO-s i tha CNN të mërkurën se aleanca pret një ngërç gjatë javëve të ardhshme. Por zyrtari tha se NATO beson se momenti ka ndryshuar ndjeshëm në favor të Ukrainës dhe debati brenda qarqeve të NATO-s tani është nëse është e mundur që Kievi të rimarrë Krimenë dhe territoret e Donbasit të pushtuara nga Rusia dhe separatistët e mbështetur nga Rusia, përkatësisht, në vitin 2014.

Kharkiv

Forcat ukrainase kanë mposhtur sulmet e Rusisë në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, dhe kanë avancuar drejt kufirit në disa vende në veri dhe lindje të qytetit.

Zyrtarët ukrainas thanë javën e kaluar se po çlironin fshatrat në periferi të qytetit. Përparimet e tyre çuan në dëbimin simbolik dhe të turpshëm të forcave të Kremlinit në kufirin e tyre, ndërkohë që përbënin kërcënimin strategjik të ndërprerjes së linjave të furnizimit të Rusisë në Ukrainë dhe forcave të saj më në jug në Donbas.

Anastasia Paraskevova kohët e fundit u kthye në shtëpinë e saj në Kharkiv për herë të parë që kur u largua nga qyteti dy muaj më parë. Ajo kishte qenë nën bombardime të vazhdueshme që atëherë derisa forcat ruse u zmbrapsën.

Paraskevova tha se në përgjithësi përvoja ishte e mirë.

“Qyteti ishte shumë më i gjallë. Njerëzit po ecnin në rrugë. Dhe disa dyqane po punonin. Më dukej sikur njëfarë jete ishte kthyer, shumë më mirë se sa ishte kur isha këtu në mars.”

Kherson

Çdo ditë, qindra, apo edhe mijëra njerëz po përpiqen të ikin nga rajoni i pushtuar nga Rusia i Khersonit në Ukrainën jugore.

Qyteti ka qenë nën kontrollin rus që në fillim të pushtimit. Ukrainasit po largohen për shumë arsye: për të shmangur ndalimin ose për t’i shpëtuar veprimeve të rënda të forcave ruse, ose për shkak të mungesës kronike të ilaçeve dhe elementeve të tjera bazë në Kherson, i cili ra nën kontrollin rus menjëherë pas pushtimit.

Javën e kaluar, një kolonë prej rreth 1000 automjetesh u përpoq të largohej nga Kherson. Rusët në fund e lanë kolonën të lëvizte në grupe – por vetëm pasi e mbanin në një vend për pjesën më të madhe të ditës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts