Tre të vdekur nga zjarri në Kolorado, presidenti Biden shpall gjendjen e katastrofës

Tre persona janë zhdukur dhe dyshohet se shumë të tjerë kanë vdekur nga zjarri që shpërtheu në Kolorado.

Ndërkohë mijëra persona janë evakuuar dhe rreth 1000 shtëpi janë  shkatërruar.

Presidenti Joe Biden e shpalli situatën një katastrofë dhe ekspertët thanë se kriza klimatike dhe zgjerimi periferik kontribuuan në shkatërrim.

Autoritetet po hetojnë për të zbuluar shkakun.

Sakaq Biden ka përcaktuar edhe fondet federale për të ndihmuar njerëzit dhe bizneset e prekura, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.