Tre të vrarë dhe katër të plagosur në një sulm pranë Tel Avivit,

tre te vrare dhe kater te plagosur ne nje sulm prane tel avivit
tre te vrare dhe kater te plagosur ne nje sulm prane tel avivit

Mjekët izraelitë kanë thënë se të paktën tre persona janë vrarë në një sulm me thikë pranë Tel Avivit të enjten mbrëma.

Policia tha se sulmuesi u largua me një automjet. Forcat e sigurisë vendosën postblloqe në zonën përreth ku ndodhën vrasjet në qytetin Elad.

Shërbimi i urgjencës Magen David Adom tha se tre persona u vranë dhe katër të tjerë u plagosën; dy nga të plagosurit ishin në gjendje të rëndë.

Policia tha se incidenti, i cili ndodhi teksa izraelitët festonin “Ditën e Pavarësisë”, dukej të ishte një “sulm terrorist”.

Kryebashkiaku i Eladit, duke folur në televizion, u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë brenda, ndërsa forcat e sigurisë ishin ende në veprim. Shumica e banorëve të Elad janë anëtarë të komunitetit ultraortodoks hebre të Izraelit, i njohur si Haredim.

Alon Rizkan, një mjek me shërbimin e shpëtimit Magen David Adom, përshkroi një “telefonatë shumë të vështirë” kur mbërriti në vendin e ngjarjes në Elad. Ai tha se identifikoi tre persona të vdekur në vende të ndryshme dhe katër të tjerë të plagosur, dy në gjendje të rëndë.

Tensionet mes izraelitëve dhe palestinezëve janë rritur në javët e fundit, me sulme në Izrael, operacione ushtarake në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe dhunë në vendin e shenjtë më të ndjeshëm të Jerusalemit.

Hamasi, grupi që qeveris Rripin e rrethuar të Gazës, lavdëroi sulmin dhe e lidhi atë me bastisjet e forcave izraelite të sigurisë në Jerusalemin e pushtuar dhe xhaminë Al-Aksa – një nga vendet më të shenjta të Islamit – por nuk mori përgjegjësinë për të.

“Stuhia e Xhamisë Al-Aksa nuk mund të mbetet pa u ndëshkuar”, tha zëdhënësi i Hamasit, Hazem Qassem.

“Operacioni heroik në Tel Aviv është një përkthim praktik i asaj që rezistenca kishte paralajmëruar”.

Izraeli shënoi ditën e tij të pavarësisë të enjten, një festë kombëtare festive në të cilën njerëzit zakonisht mbajnë barbekju dhe marrin pjesë në shfaqje ajrore. Për palestinezët, përvjetori i shpalljes së pavarësisë së Izraelit në vitin 1948 shënon Nakba, ose katastrofën, kur të paktën 750,000 njerëz u dëbuan me dhunë dhe me forcë nga shtëpitë dhe fshatrat e tyre në Palestinën historike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts