Tre të vrarë, të paktën 13 të plagosur në sulmin raketor të Rusisë gjatë natës në Odesa

Tre persona u vranë dhe të paktën 13 u plagosën pasi Rusia nisi një sulm me raketa në qytetin jugor të Odesa gjatë natës, tha Komanda Jugore e Ukrainës në një postim në Facebook.

Komanda tha se sipas informacionit të përditësuar, Rusia lëshoi ​​katër raketa lundrimi Kalibr në qytet. Në një postim të mëparshëm, komanda tha se dy nga raketat u rrëzuan nga mbrojtja ajrore e Ukrainës.

Një nga raketat goditi magazinën e një pike të shitjes me pakicë, duke shkaktuar një zjarr të madh dhe duke vrarë tre nga punonjësit e magazinës, njoftoi komanda. Shtatë persona u plagosën.

Mbetjet e raketave dëmtuan gjithashtu një qendër biznesi, një institucion arsimor, një kompleks banimi dhe dyqane në qendër të qytetit, duke plagosur gjashtë persona, sipas vlerësimeve paraprake.

Komanda tha gjithashtu se njerëzit mund të jenë ende të bllokuar nën rrënojat në vendet e sulmeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts